IDEA

Fundacja Pomost powstała w 2012 roku z inicjatywy Edwarda Szeligi, byłego więźnia.

Dzięki swoim działaniom Fundacja wprowadza potrzebną zmianę społeczną.

Zresocjalizowani więźniowie to oszczędność dla urzędów
i bezpieczeństwo dla mieszkańców.

Fundacja funkcjonuje dzięki wsparciu osób prywatnych
i instytucji publicznych.

Rozumiemy jak trudno odnaleźć się po powrocie na wolność, jak wiele wysiłku potrzeba,
aby ułożyć swoje życie od nowa i nie wrócić do dawnego życia.

Program

Nasz program terapeutyczno-adaptacyjny daje szansę na powrót do społeczeństwa i wspiera osoby, które mają odwagę zmieniać swoje życie.

Zespół

Działania są prowadzone przy współpracy specjalistów z dziedziny terapii uzależnień, psychologii, psychoterapii, kuratorów, pracowników socjalnych oraz osób, które mają za sobą pobyt w zakładzie karnym.

Co robimy?

• Prowadzimy ośrodek readaptacyjny.

• Prowadzimy punkt konsultacyjny dla osób opuszczających zakłady karne i ich rodzin.

• Prowadzimy mieszkania readaptacyjne.

• Tworzymy i prowadzimy grupy wsparcia w zakładach karnych.

• Prowadzimy warsztaty oraz szkolenia dotyczące pracy z osobami po odbyciu kary pozbawienia wolności.

• Przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu grup stygmatyzowanych.

• Udzielamy wsparcia w zakresie rozwiązywania problemów związanych z integracją i adaptacją społeczną osobom opuszczającym zakłady karne, bądź inne placówki penitencjarne.

Cele statutowe
  • Ograniczanie szkód społecznych spowodowanych bezdomnością osób opuszczających Zakłady Karne.

• Pomoc w przezwyciężaniu u osób skazanych problemów z adaptacją do życia na wolności.

• Organizowanie środowisk lokalnych do realizacji i koordynacji działań postpenitencjarnych.

• Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu grup stygmatyzowanych.

• Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób.

• Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

• Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.

• Ochrona i promocja zdrowia.

• Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.

• Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

• Działalności na rzecz organizacji pozarządowych.

• Działalność na rzecz nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

• Działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

• Działalność na rzecz wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

• Działalność na rzecz turystyki i krajoznawstwa.

• Działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

• Działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

• Działalność charytatywna.

Realizujemy cele w szczególności poprzez:
  • Tworzenie i prowadzenie placówek pomocowych i mieszkań readaptacyjnych, mających na celu zarówno pomoc osobom opuszczającym zakłady karne, jak również szeroko pojęte dobro i bezpieczeństwo społeczne.

• Gromadzenie środków finansowych i dóbr materialnych, z wyłącznym przeznaczeniem na realizację celów statutowych.

• Inspirowanie i organizowanie działalności kulturalnej, naukowej, szkoleniowej, wydawniczej oraz inne formy działalności popularyzujące cele Fundacji.

• Podejmowanie współpracy z podmiotami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi, które stawiają sobie podobne cele, co Fundację.

• Prowadzenie działalności informacyjnej, promocyjnej, szkoleniowej, badawczej i wydawniczej służącej realizacji celów statutowych.

• Organizowanie imprez masowych, akcji charytatywnych, wystaw, odczytów, prelekcji, zbiórek publicznych oraz innych form propagujących działalność Fundacji.

• Współpracę z osobami i instytucjami zmierzającymi do realizacji celów statutowych Fundacji, w tym z przedstawicielami nauki, kultury i sztuki oraz samorządami lokalnymi.

• Pozyskiwanie mieszkań i ich prowadzenie wraz z osobami opuszczającymi zakłady karne.

• Inne działania sprzyjające osiąganiu statutowych celów Organizacji.

• Współpracę z zakładami karnymi.

• Tworzenie grup wsparcia w zakładach karnych.

• Propagowanie problematyki o charakterze penitencjarnym i postpenitencjarnym.

• Prowadzenie warsztatów i szkoleń dotyczących : uzależnień oraz szeroko rozumianej patologii społecznej.

• Organizowanie warsztatów zawodowych dla osób skazanych.

• Udzielanie pomocy osobom skazanym oraz ich rodzinom, szczególnie w zakresie pomocy:

• moralnej,

• materialnej,

• prawnej,

• poradnictwa.

Chcesz nas wspierać?

Możesz przekazać nam

rozliczając PIT z 2019 roku.