• annakh@fundacja-pomost.pl

Pomost Grażyny Wielowieyskiej w Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

Co się dzieje z więźniami, którzy po wielu latach spędzonych w odosobnieniu wychodzą na wolność?

Zazwyczaj nie mają się gdzie podziać. Nikt na nich nie czeka. Do tego duża część z nich, boryka się z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków. Często  właśnie te uzależnienia miały wpływ na czyny, za które zostali skazani.

Przeprowadzane badania wskazują, że statystycznie 80% byłych więźniów trafia  znowu za kraty. Fundacja Pomost z Zabrza, od trzech lat prowadzi ośrodek resocjalizacyjny, w którym kilkudziesięciu byłych więźniów, ma szansę wrócić do życia w społeczeństwie. Organizuje roczne programy pozwalające więźniom, po okresie spędzonym za kratami, na nowo przystosować się do norm  życia społecznego. Po ich ukończeniu podopieczni mogą spędzić jeszcze rok w jednym z trzech mieszkań readaptacyjnych, które Fundacja dostała  od miasta.

O swoim życiu po więzieniu, opowiadają – Edward Szeliga założyciel fundacji, Justyna Wawszków - psycholog i korzystający z pomocy  ośrodka.

Zapraszamy.